Mostanában egyre többet hallani a hisztamin intoleranciáról, mint sokakat érintő, kellemetlen betegségről. Nem kell azonban szenvedni a kellemetlen mellékhatásoktól, ha szakember által összeállított, megfelelő hisztamin diéta áll rendelkezésedre.
Az érzékenységet okozó tényező egy hormon, melyet testünk termel, de különböző élelmiszerekkel külsőleg is hozzájuthatunk. Egyes esetekben a szervezet nem képes lebontani a hisztamint, így annak szintje megemelkedik testünkben, ekkor alakul ki a hisztamin allergia, vagyis a hisztamin intolerancia. Ennek a hormonnak elsősorban az allergiás reakcióknál és az immunrendszer védekező funkcióinál van jelentősége. A betegséget orvos állapítja meg, de ebben az esetben fontosabb szerepe van egy jó, megbízható dietetikus szakembernek, aki a megfelelő hisztamin diéta kialakításával és tanácsaival sok kellemetlen tünettől kímélhet meg minket. Sokat segíthet, ha ismerjük a hisztamin allergia táblázat elemeit, melynek segítségével mi magunk is elkerülhetjük a kevésbé tolerálható ételeket.
Az alábbi tünetek fordulhatnak elő hisztaminérzékenység miatt:
Ezen tünetek közül sok úgy jelentkezik, mint egy ételallergia. Így az első néhány alkalommal a páciens nem is gondol arra, hogy annál komolyabb problémával küzd. Ezért fontos a tünetek megfigyelése és mielőbbi kivizsgáltatása.
Mivel a hisztaminszint a tartósított, konzervált, érlelt, füstölt, tehát feldolgozott élelmiszerekben sokkal magasabb, ezért ajánlják a dietetikusok a friss, a lehető legkevésbé feldolgozott élelmiszerek és tápanyagok fogyasztását. Leginkább ajánlott a frissen, például piacon vásárolt áru azonnali fogyasztása. Ha erre nincsen lehetőség, akkor is a minél hamarabbi hűtés, mélyhűtés, főzés, elkészítés a javallott. Alább egy kis lista, melyek a hisztamin szegény ételek példáit mutatja be. Ezek nyugodtan fogyaszthatók, sőt ajánlottak a hisztamin intoleranciában szenvedő betegeknek:
A hisztaminban dús ételek, melyek nem ajánlottak a hisztamin diéta során:
A toleranciától függően az elrendelt diéta lehet hisztaminszegény, de akár hisztamin mentes is. Fontos, hogy a diétát maximálisan tartsuk be és amennyiben gyógyszert is szednünk kell, ne feledkezzünk meg róla.
A saját szervezetünk által termelt hisztamin is kiválthatja az intoleranciát, ám a különböző külső forrásokból bevitt hisztamin a bélből is felszívódhat, így megint csak túl nagy mennyiségű tartózkodik a szervezetben, miközben nem termelődött elegendő lebontó enzim. A különböző bélproblémák intenzívebbé teszik a táplálékokkal bejutó hisztamin véráramba kerülését, ezért is hozható valószínűleg összefüggésbe a bérnyálkahártya megbetegedéseivel a hisztamin érzékenység kialakulása. Az erjesztett vagy érlelt élelmiszerekben sokkal több a hisztamin. Minél tovább érlelnek egy élelmiszert, annál magasabbá válik hisztamintartalma. Ennek oka az, hogy az érlelés, tartósítás során aminosavak szabadulnak fel, melyeket egyes élesztőgombák és baktériumok átalakítanak hisztaminná. Így az egyes ételek hisztamintartalma ugrásszerűen megnő.
A hisztamin érzékenység kínzó tünetekkel jár, azonban nem kell ezektől szenvedni, ha megfelelő étrenden élünk. Dietetikus tanácsadásával egy olyan remek étrend alakítható, ami nem idézi elő a hisztamin érzékenységet, így a betegség kordában tartható és teljesen kizárható a mindennapjainkból. Azért azt fontos elmondanunk, hogy összetett diétáról van szó, melynek betartása eleinte nem könnyű feladat, azonban egy életmódváltással szépen lassan rutinszerű lesz a diéta hisztamin érzékenység esetén. Az is igaz, hogy egyes esetekben a diéta nem elég a tünetek megszüntetéséhez.
A hisztamin intoleranciában szenvedők nagyon eltérően reagálnak a hisztamin tartalmú ételekre. Van, akinél a hisztamin tartalmú ételek mérsékelt fogyasztása nem okoz gondot, másoknál viszont még az alacsony hisztamin tartalmú elemózsia is komoly panaszokhoz vezet. A bélműködés, az anyagcsere sajátosságok szintén befolyásolják a tünetek megjelenését, hiszen amennyiben bélnyálkahártya panaszokkal állunk szemben, a kevés hisztamin is fölöslegként juthat bevitt táplálékunkból a véráramba. A lassú anyagcsere ennek esélyét növeli. Nem csak egyénenként változó dologról van szó. A probléma súlyosbodhat, vagy enyhülhet lelki problémák vagy azok megoldódása következtében, stresszes időszakban is megváltozhat a helyzet, a hormonális állapot, sőt még az időjárás is hatással lehet rá.
Az viszont általánosan elmondható, hogy a hisztamin érzékenység ellen ajánlott kemény diéta betartásával nagy bajt nem okozhatunk, hiszen így legalább az ételekből bekerülő plusz hisztamin mennyiségtől nem kell tartanunk.
A gabonaipari termékek közül: búzacsíra, hántolatlan hajdina, a nem friss pékáruk, kelt tészták, nagy mennyiségű élesztővel készült pékáru
A tejtermékek és növényi tejek közül: nyers tej, érlelt sajtok (camembert, márványsajt, ementáli, parmezán stb), sajtkészítmények (ömlesztett sajt, lapkasajt, tömlős sajt) valamint a szójatej.
Zöldségek és belőlük készült termékek közül: paradicsom, hagymafélék, gombafélék, hüvelyesek, spenót, padlizsán, savanyú káposzta, savanyúságok, konzervek
Gyümölcsök és belőlük készült élelmiszerek közül: eper, málna, papaja, avokádó, citrusfélék (citrom, narancs, mandarin, grapefruit, pomelo), banán, ananász, kivi.
Az olajos magvak közül: dió, mák, földimogyoró, napraforgómag.
A tojásból a tojásfehérjét kell kerülni, azonban mivel a tojássárgája a koleszterinszintet emeli, érdemes teljesen elhagyni ezt az élelmiszert.
Húsok, húskészítmények közül: a pácolt, szárított, érlelt, füstölt húsok és húskészítmények (szalámik, kolbászok, löncshúsok, virsli, pástétomok, krémek) valamint a darált hús és minden olyan hús, ami védőgázas csomagolásban előrecsomagoltan kapható.
Halak és halkészítmények közül: kerülni kell a füstölt halakat és egyéb vízi állatokat, a halkészítményeket, rákokat, kagylókat, egyéb tengeri gerincteleneket, halkonzerveket, savanyított halakat, ecetes halakat.
A zsiradékok közül: tilos a dióolaj és napraforgóolaj nagy mennyiségű és kizárólagos használata. Érdemes ezeket kerülni, azonban minimális mennyiségben egyes esetekben nem okoznak tüneteket.
Italok közül: mindennemű alkohol, fekete tea, rooibos tea, energiaital, citruslevek, limonádé, kakaós italok, paradicsomlé és kávé fogyasztása idézi elő a hisztamin érzékenység tüneteit.
Ezeken kívül kerülni kell: a csokoládékat, kakaóporokat, szójakészítményeket (tofu, szójaszósz), az eceteket, csilit, bolti fűszerkeverékeket, leveskockákat, szószokat (ketchup, mustár, majonéz, salsa szósz, salátaöntetek), adalékanyagokat, mesterséges színezékeket, ízfokozókat, tartósítószereket. Minden olyan étel és ital kerülendő, ami a felsoroltakat tartalmazza.
Fontos, hogy ezeket az ételeket is minél frissebb állapotban fogyasszuk, különben hisztamin tartalmuk megnő. Friss és kezeletlen árut érdemes vásárolni, majd ezeket a lehető leghamarabb elfogyasztani, a maradékot pedig vagy mellőzni vagy lefagyasztani.
Az alábbiakban hisztamin diéta receptek olvashatók, ezzel is segítve és példát mutatva az érintetteknek. A fentiek betartása mellet és az alábbi néhány ötlettel azonban csak a kezdeti lépéseket tehetjük meg. Kifejezetten ajánlott egy megfelelő szakember, dietetikus felkeresése, aki mindenben segítségére tud lenni, nem szükséges az internetről összegereblyézni az (sokszor téves) információkat.
Hozzávalók: friss, darált sertéshús, zabkorpa, tojás, fokhagyma, só, bors
Elkészítés: Az alapanyagokat alaposan összekeverjük, majd közepes méretű fasírtokat formázunk belőle. Sütőpapíros tepsiben, sütőben, 180 fokon készre sütjük.
Hozzávalók: sütőtök, krumpli, alma, hagyma, olaj, alaplé, só, bors, szerecsendió, gyömbér, tejszín
Elkészítés: A sütőtököt, a krumplit és az almát megpucoljuk és felkockázzuk. A hagymát szintén megtisztítjuk és olajon megfuttatjuk. A tököt is megpirítjuk rajta, majd a krumplit és az almát is. Pár perc után felöntjük alaplével és teljes puhulásig főzzük. Ha készen van, leturmixoljuk, majd fűszerezzük és a tejszínnel krémesítjük.
Hozzávalók: cukkini, tojás, teljes kiőrlésű liszt, só, bors, trappista sajt, olaj (kókuszolaj)
Elkészítés: A cukkinit lereszeljük, összekeverjük az olaj kivételével minden hozzávalóval, majd a masszából korongokat formázunk és kevés olajon kisütjük. Ha tolerálja szervezetünk a tejfölt, akkor fokhagymás tejföllel kínáljuk.
Hozzávalók: kuszkusz, alaplé, só, bors, cukkini, kaliforniai paprika, gomba, hagyma, olaj
Elkészítés: A kuszkuszt a forrásban levő alaplébe szórjuk, majd lezárjuk alatta a gázt és fedő alatt hagyjuk megpuhulni. A zöldségeket megtisztítjuk és feldaraboljuk, majd az apróra vágott hagymán megpirítjuk őket. Fűszerezzük, majd a kész kuszkuszhoz keverjük őket.
A recepteket és az elméleti hátteret köszönjük:
Modern Dietetika – Dietetikus Tanácsadás
Budapest, József Attila utca 24. III. emelet, 1051
(30) 183 2323